Tu jesteś: Strona główna > Kandydat > Kursy > WSTS dla Ukrainy

WSTS dla Ukrainy

Kurs Poradnictwa Kryzysowego

Rekrutacja zakończona

Organizatorzy 

Kryzys? Zdarza się w życiu każdego z nas. 

Życie jest drogą i na tej drodze przechodzimy przez różne etapy. 


Są piękne sytuacje, spotykamy wspaniałych ludzi, jest wiele radości. Są zwyczajne dni, wstajemy, pracujemy, siadamy przy stole z rodziną, na kawie ze znajomym. Zdarzają się sytuacje trudne, szukamy rozwiązań, próbujemy sobie poradzić z niespodziankami życia.


I zdarzają się sytuacje krytyczne: szokujące zmiany, nieodwracalne straty, przemoc i nadużycia. 


I… zdarza się wojna! Pewnego dnia, ludzie tacy jak każdy z nas, którzy siedzieli przy obiedzie z rodziną, na kawie ze znajomym, pracowali przy swoich biurkach, robili zakupy w osiedlowym markecie…, tracą swoją codzienność, swój świat i swoje w nim miejsce. Niejednokrotnie tracą sens życia.

Jak odzyskać sens życia po tej stracie? 

I jak pomóc innym go odzyskać, i odzyskać swoją godność?

Dla kogo?

Oferujemy kurs dla każdego, kto chce umiejętnie pomagać innym w radzeniu sobie w sytuacji kryzysowej, by móc żyć dalej w zmienionych okolicznościach życia. Nie jest wymagane wykształcenie psychologiczne lub pedagogiczne. Zapraszamy Cię, niezależnie od wyznania czy poglądów, by w atmosferze szacunku dla wartości, jaką stanowi każde ludzkie życie, uczyć się korzystania z uniwersalnych narzędzi służących niesieniu pomocy i wsparcia. 


Kurs prowadzony jest w języku rosyjskim, skierowany jest do osób rosyjskojęzycznych z zagranicy i z Polski.

Modułowy program kształcenia 

Moduł I

Ja, Kryzys, Zdrowie

Aby pomóc innym, trzeba umieć pomóc sobie. Dlatego kurs zaczyna się modułem umożliwiającym poznawanie i rozumienie siebie, swoich emocji i sposobu myślenia, swoich reakcji, swojego stylu radzenia sobie w sytuacjach napięć i stresów oraz przepracowanie emocjonalne ewentualnych własnych napięć i emocji nagromadzonych przez życie. Uczy zastosowania podstawowych narzędzi, które to umożliwiają. 


A wszystko, co uda się przepracować na sobie, później może się stać mocnym zasobem w pracy z innymi.

Moduł II

Ludzie, Kryzys, Zdrowie

Nie ma jednej słusznej reakcji na kryzys. Każdy z nas rozumie otaczający świat w inny sposób, inaczej go doświadcza i inaczej przeżywa także sytuacje potencjalnie kryzysowe. Lęk przeżywany przez daną osobę jest jej konkretnym lękiem, innym niż lęk drugiej osoby. Szok, żal, bezradność, rozpacz, złość, wina... – znane są wszystkim, ale przez każdego przepływają na swój sposób. Z czym zatem możemy się spotkać w drugim człowieku? Z podobnymi potrzebami jak moje własne, z podobnymi emocjami jak moje własne, ale w każdym z nas przepływają one i pracują w indywidualny sposób. 


Podczas drugiego modułu dajemy podstawy solidnej wiedzy na temat wybranych zagadnień związanych z reakcjami na sytuacje przeżywane jako kryzysowe. 

Moduł III

Poradnictwo, Kryzys, Zdrowie

Kryzys często przekracza możliwości samodzielnego poradzenia z nim sobie. Nie zawsze zasoby wewnętrzne człowieka i środowisko społeczne są efektywnym systemem wsparcia. W wielu sytuacjach te „naturalne" dostępne zasoby nie są wystarczające do skutecznego poradzenia sobie z sytuacją. Pojawia się wówczas zagrożenie wystąpienia poważnych zmian dysfunkcjonalnych w obszarach poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym, mogących prowadzić do przejścia kryzysu w formę chroniczną. To realne zagrożenie wymaga zastosowania profesjonalnych procedur skutecznie wspierających osobę na drodze do odzyskania równowagi, autonomii i poczucia godności. Wymaga obecności i wsparcia profesjonalnie przygotowanych do tego osób. 


Podczas trzeciego modułu dajemy profesjonalne wyposażenie w umiejętności i profesjonalne narzędzia do przeprowadzenia osoby znajdującej się w kryzysie.

Dlaczego warto?

PRZEPRACOWANIE WŁASNYCH EMOCJI

WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

PRZYJAZNA I PRZYSTĘPNA FORMA ZAJĘĆ 

Będziesz mieć możliwość głębszego i szerszego poznania i zrozumienia samego siebie, swoich emocji, sposobu myślenia i własnych reakcji w różnorodnych sytuacjach życiowych, w tym sytuacjach kryzysowych i traumach.

Zdobędziesz niezbędną wiedzę oraz umiejętności skutecznej samopomocy oraz pomagania osobom, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. 

Zajęcia w języku, który znasz, specjaliści przedstawiający wiedzę w przystępny i jasny sposób, praktyczne wskazówki do zastosowania „od ręki”, narzędzia i praktyczne ich zastosowanie. 

DOŚWIADCZENIE SPECJALISTÓW

PRAKTYKA I NARZĘDZIA

ŚWIADECTWO LUB DYPLOM 

Skorzystasz z doświadczenia specjalistów w dziedzinie interwencji kryzysowej, pedagogów, terapeutów i duszpasterzy pracujących z dziećmi i z dorosłymi, w tym m.in. z osobami zmagającymi się z depresją, uzależnieniami, zaburzeniami lękowymi, zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Na kolejnych modułach zdobędziesz narzędzia do zastosowania w poradnictwie kryzysowym i będziesz mieć możliwość uczenia się ich praktycznego wykorzystania.  

Wszyscy otrzymują świadectwo ukończenia kursu poradnictwa kryzysowego lub wybranego modułu.

Osoby z wyższym wykształceniem otrzymują DYPLOM ukończenia studiów podyplomowych w zakresie poradnictwa kryzysowego. 

Terminy i czas trwania modułów 

Moduł I

Czerwiec | 30 godzin | 18:00-21:00 | On-line

 • 13-14.06.2022 (poniedziałek - wtorek)
 • 20-23.06.2022 (poniedziałek - czwartek)
 • 27-30.06.2022 (poniedziałek - czwartek)

Moduł II

Lipiec/Sierpień | 36 godzin | 18:00-21:00 | On-line

 • 18-21.07.2022 (poniedziałek - czwartek)
 • 25-28.07.2022 (poniedziałek - czwartek)
 • 1-4.08.2022 (poniedziałek - czwartek)

Moduł III

Wrzesień/Październik | 48 godzin | 18:00-21:00 | On-line

 • 5-8.09.2022 (poniedziałek - czwartek)
 • 12-15.09.2022 (poniedziałek - czwartek)
 • 10-13.10.2022 (poniedziałek - czwartek)
 • 17-20.10.2022 (poniedziałek - czwartek)

Weekend wyjazdowy na zakończenie całego trzymodułowego kursu

Listopad | Weekend kończący cały kurs trzymodułowy – z uroczystością wręczenia dyplomów – odbywa się stacjonarnie, poza siedzibą WSTS

 • 18-20.11.2022 (piątek - niedziela)

Tryb zajęć

Forma zaliczenia 

Zajęcia odbywają w trybie on-line w godzinach wieczornych 18:00-21:00 w podanych terminach poszczególnych modułów.


Weekend kończący cały kurs trzymodułowy – z uroczystością wręczenia dyplomów – odbywa się stacjonarnie, poza siedzibą WSTS.

Praca własna między zajęciami i zajęcia praktyczne między modułami. Począwszy od I modułu udostępniamy narzędzia do wykorzystania w pracy własnej. Na kolejnych modułach udostępniane są kolejne sprofesjonalizowane narzędzia.


Egzamin końcowy praktyczny po III module – superwizowana sesja pomocowa podczas weekendu wyjazdowego 

Opłaty

Obywatele Ukrainy otrzymują stypendium pokrywające całość kursu ufundowane przez WSTS oraz The Outreach Foundation i First Presbyterian Church of San Antonio, Texas.


Opłata aplikacyjna na każdy moduł wynosi 50 zł.

Stypendium nie pokrywa opłat aplikacyjnych, jednak obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o ich pokrycie. W tym celu prosimy o wysłanie prośby z uzasadnieniem przez formularz kontaktowy.

Moduł I

Moduł II

Moduł III

1 000 zł

1 500 zł

2 500 zł

Wszystkie opłaty można dokonać przelewem na konto uczelni: 04 1240 1082 1111 0000 0427 9110

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytania? 

Chcesz ubiegać się o zwolnienie z opłaty aplikacyjnej? Napisz do nas.

Partnerzy projektu

Formularz Aplikacyjny

Rekrutacja zakończona

Dla Kandydatów

Dla Studentów

Uczelnia

ul. Wyborna 20, 03-681

Warszawa, Polska

Email: sekretariat@wsts.edu.pl

Telefon: +48 798 000 896

Nr konta: 

04 1240 1082 1111 0000 0427 9110